19.06.2010


19 czerwca wyruszyła polska wyprawa w Karakorum. Jej celem jest drugi szczyt świata – K2 oraz w ramach aklimatyzacji sąsiad K2 - Broad Peak. Jest to największa polska wyprawa na K2 od wielu lat.


K2 (Chogori) to drugi co do wysokości szczyt Ziemi o wysokości 8611 m n.p.m. i jednocześnie najwyższy szczyt pasma Karakorum. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia, gdyż duże trudności techniczne występują tam na każdej z dróg, a szczególnie trudno jest w okolicach kopuły szczytowej, czyli powyżej 8000 metrów


Po raz pierwszy został zdobyty w 1954 roku przez Włochów. Natomiast pierwszym polskim wejściem na K2 było zdobycie wierzchołka przez Wandę Rutkiewicz w 1986 roku; było to również pierwsze na świecie kobiece wejście na ten szczyt. Do tej pory na górze stanęło tylko ośmioro Polaków.


Innym znaczącym polskim wydarzeniem było wytyczenie nowej drogi na szczyt ścianą południową przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego.


Ostatnie bezsporne wejścia na szczyt zostały odnotowane w 2008 roku. W tym samym roku miała miejsce największa tragedia na K2. Z piętnastu wspinaczy atakujących wierzchołek jedenastu zostało na zawsze na zboczach góry.


Niestety góra ma także złą sławę wśród polskich wspinaczy. Kilka z polskich wejść zakończyło się tragicznie.


Wyprawa zamierza wspinać się na szczyt drogą Basków (również nazywaną drogą Cesana). Jest to droga mniej popularna. Według monografii o K2 Jana Kiełkowskiego oznaczona jako bardzo trudna ze względu na wystepujące na niej trudności techniczne. Jednocześnie uważana za bardziej bezpieczną, bo mniej narażoną na obiektywne zagrożenia, takie jak lawiny śnieżne i skalne.


Uczestnicy wyprawy lecą do Islamabadu. Następnie do Skardu, skąd udadzą się karawaną poprzez lodowiec Baltoro do bazy pod K2.